Debatt: Naturen är till för alla – men otillgänglig för många barn

Allemansrätten är en unik rättighet i Sverige. Samtidigt är möjligheten till utevistelse inte självklar för alla barn. Därför behöver vi tillsammans se till att alla barn ges samma möjlighet att vistas i naturen.

 

Den 20 september är det Allemansrättens dag. Syftet är att sprida kunskap om allemansrätten och främja utevistelse. Dagen är också ett tillfälle att påminna oss om den unika frihet vi har i Sverige: rätten att röra oss fritt i naturen, så länge vi visar hänsyn till natur, djur och medmänniskor. Men är naturen tillgänglig för alla barn i praktiken?

 

Enligt Friluftsbarometern anser 96 procent att allemansrätten är viktig. Det är något vi ska värna om och vara stolta över. För vissa barn är friluftsliv en självklar del av vardagen. Andra barn vistas sällan eller aldrig ute i naturen. Det kan bero på familjens vanor, var man bor eller möjligheterna i närområdet.

 

Framtidsrapporten, framtagen av Generation Pep, visar att fyra av fem barn i åldern 11–15 inte når Folkhälsomyndighetens rekommendation om i genomsnitt 60 minuter pulshöjande fysisk aktivitet dagligen. Samtidigt rör vi oss mer när vi är utomhus. Vi har därför ett gemensamt ansvar att skapa bättre förutsättningar för utevistelse och göra naturen tillgänglig för alla.

 

Skolan spelar en viktig roll. I läroplanen beskrivs det som skolans uppdrag att undervisa om allemansrättens grunder och vilket ansvar som följer med den. Men kunskap räcker inte. Det avgörande är att alla får möjlighet att uppleva naturen i praktiken. Därför måste skolan värna om dess möjligheter att arrangera friluftsdagar och genomföra undervisning utomhus.

 

Men skolan bär inte ensam ansvaret. För att fler barn ska ges möjlighet att vistas i naturen behöver den också finnas nära i deras vardag. Barn ska inte vara beroende av att bo nära en skog, vatten eller ett naturområde. Det behövs fler grönytor, parker och lättillgängliga promenadstråk i våra städer och förorter där barn kan vistas, leka och röra på sig.

 

Vi behöver också ta vara på enkelheten som finns i naturen. Det ska varken vara krångligt eller dyrt att vistas i naturen. Barn ska inte vara beroende av bil, flera tunnelbanebyten eller dyr utrustning för att ta sig till grönområden. Utevistelse ger en enkel och gratis möjlighet till rörelse, men bara om rätt förutsättningar finns.

 

Naturen är tillgänglig för alla, men vi måste se till att den också är enkel för alla barn att nå. Barns tillgång till naturen är något som vi tillsammans kan påverka.

 

Därför anser vi:

  • Inför obligatoriska friluftsdagar i skolan. Genom obligatoriska friluftsdagar säkerställer vi att alla barn får samma möjligheter att uppleva naturen.
  • Värna om stora och gröna skolgårdar. Skolgården är många barns närmaste plats för lek och utevistelse, och en investering i deras långsiktiga hälsa.
  • Säkerställ att alla barn har nära till grönområden. Var man bor ska inte avgöra möjligheten att vistas i naturen. I samhällsbyggandet behöver vi eftersträva att det finns gröna miljöer på nära avstånd från hemmet.

 

Carolina Klüft, Generalsekreterare, Generation Pep

Josefine Åhrman, Generalsekreterare Svenskt Friluftsliv

 

Detta är en debattartikel som publicerades på Aftonbladet Debatt under Allemansrättens dag 20 september 2026.

 

Mer läsning:

Friluftsbarometern – Svenskt Friluftsliv

Framtidsrapporten – Barns hälsa vår framtid – Generation Pep